odgovori na najbolj pogosta vprašanja glede masivnih lesenih hiš
Pogosta vprašanja
.
.
Zavedamo se, da stranke želijo čim hitreje priti do čim več več kvalitetnih informacij, zato smo vam pripravili sklop najpogosteje zastavljenih vprašanj.
Spodaj si lahko preberete naše odgovore na pogosta vprašanja strank..
Če boste imeli na koncu še kakšna dodatna vprašanja, nas seveda lahko kontaktirate.
Marsikdo ima pomisleke glede lesa in njegove trajnosti. Koliko časa bo zdržala vaša lesena hiša iz hlodov?
V kolikor se zagotovi, da les ni v direktnem stiku z vlago in je hiša normalno vzdrževana, bo taka hiša zdržala več generacij uporabnikov.
Na Slovenskem imamo kar nekaj zelo starih lesenih hiš. Najstarejša brunarica na Slovenskem je Kavčnikova dimnica in datira v 17. stoletje.
V Evropi stojijo lesene gradnje, ki so stare čez 800 let in so še vedno v uporabi, najstarejša lesena gradnja je pagoda Hōryū-ji (Japonska), ki datira v 7. stoletje našega štetja.
Nekateri ljudje že v naprej točno vedo kakšne so njihove želje in kako bo njihova hiša videti, spet drugi ne vedo točno kakšen bo izgled njihove hiše.
Naša praksa pokazala, da najlažje in najhitreje pridemo do načrta s 1-3 sestanki kjer se skupaj dobimo investitor, projektant in izvajalec.
Na teh sestankih definiramo:
Po vsem tem, vam skupaj s projektantom lahko ponudimo točen načrt za gradnjo in ceno vaše nove lesene hiše.
V podjetju Natural Log House se že vrsto let trudimo ohranjati tradicijo in znanje iz preteklosti, združevati z znanjem sodobne gradnje. Smo družinsko podjetje, ki se že nekaj generacij ukvarja z lesarsko tradicijo. Na naši domačiji imamo brunarico, ki je bila postavljena leta 1790.
Pri pridobivanju hlodovine upoštevamo, da se hlodovina seka pozimi ob pravi luni.
Sečnjo lesa za vašo hišo iz hlodov začnemo takrat, ko ima les v sebi najmanj sokov. To pomeni, da je najprimernejši za sečnjo zimski čas (od septembra do marca), ko so drevesa v mirovanju.
Posekamo ga v času rastoče lune v ribah. Tedaj škodljivci lesu ne pridejo do živega.
Za izgradno masivni lesenih hiš uporabljamo skrbno izbran les ki raste na nadmorski višini 800 – 1200 m nmv. Gledamo da je sekan pozimi pri tem pa smo pozorni tudi na lunine mene.
Najraje delamo iz Kočevske bele jelke. Pri tem se hlodovina uporabi praktično v 98%. Hlodovino uporabimo za izdelavo hiše, lubje pa se uporabi kot zdravilno prehransko dopolnilo.
Jelke, ki se uporabljajo za pridobivanje lesnih vitaminov, uspevajo nad 1000 m nadmorske višine in morajo biti stare najmanj 20 let. Področje kočevskih gozdov, kjer les za naše hiše sekamo, je ekološko izjemno čisto okolje, mikrobiota v tleh pa značilno vpliva na sestavo lesnih vitaminov kočevske bele jelke.
Lesni vitamini se tvorijo v posebnih žlezah v grčah vej drevesa in tvorijo zaščitne snovi, ki predstavljajo osnovno življenjsko energijo dreves. Lahko rečemo tudi, da so grče srce ali esenca obstoja dreves. Iz zmletih grč v vejah se pripravlja enostaven vodni izvleček ali lesni čaj in kasneje s postopkom sušenja lesni prah oziroma koncentrat zaščitnih snovi bele jelke, ki se imenujejo tudi polifenoli.
Za izdelavo hiš iz hlodov je primerno več vrst. Najpogostejše uporabljamo:
Možnosti spajanja oz. sedel je kar nekaj vrst, ki so se razvijala skozi zgodovino. Njihov izbor med drugim vpliva tudi na končno ceno hiše.
Ta spoj uporabljamo v podjetju Natural Log House. Je najbolj razširjen med graditelji brunaric, saj med sušenjem lesa ne pušča razpok med spoji. Hlod je tudi med sušenjem vseskozi v stiku in se naseda na spodnji hlod.
Lastovičji rep je priljubljen med rokodelci, ko je potrebno spajati kvadraten les na vogalih. Tak spoj omogoča fiksiranje trama v vseh smereh.
Znana tudi kot norveška zareza, je ena najbolj intenzivnih (zapletenih), učinkovitih in vogalnih spojev. Zelo malo graditeljev jo uporablja ker se zaradi zapletenosti krepko poveča cena. V našem podjetju jo uporabljamo občasno, ko je to potrebno.
V Rusiji in drugih evropskih državah je ta spoj zelo priljubljen predvsem pri podjetjih, ki izdelujejo hiše iz struženih brun(industrijska izdelava). Slabost tega spoja je da se ob sušenju lesa pojavlja odprtina levo in desno od sedla. Zaradi tega problema uporabljamo izdelovalci hiš iz hlodov , trapezni spoj.
Zaključki pri brunaricah so lahko različni: Kako zaključiti hišo je zelo pomembno vprašanje, ki si ga mora zastaviti vsaka stranka že v fazi idejne zasnove. Na grobo jih lahko opredelimo:
Zaščita lesa je zelo pomembno vprašanje pri hišah iz hlodov. Za zaščito lesa pred škodljivci, smo že največ naredili s tem, da je bil pravočasno posekan v dobi mirovanja.
V kolikor se les nič ne zaščiti, bo zunaj počasi začenjal siveti, saj je sivina naravna obramba lesa. V kolikor nočemo, da je hiša siva je potrebno na brune dodati nekaj pigmenta, ki bo prevzel vlogo zaščiti lesa pred UV žarki.
V kolikor znotraj hiše lesa ne prebarvamo, bo les vseskozi oddajal svoj vonj.
Pri izbiri zaščite imate na voljo naravne zaščite (olja voski), in sintetične zaščite (osnovne zaščite in lazure)
Postopek izdelave hiše iz hlodov je sledeč:
Čas izdelave hiše je odvisen od faze do katere se jo izdela.
PRIMER: 150 m2 hiša na zunaj končana se izdela cca 6 mesecev od podpisa pogodbe.
Svoje hiše izdelujemo iz hlodovine premera 50 cm. S tem zagotovi da, je hiša dovolj izolirana, brez dodatne izolacije in se dobi gradbeno dovoljenje brez zapletov.
V kolikor že imate izbrano lokacijo, kjer želite postaviti hišo iz hlodov, je najlažje preveriti na občini in upravni enoti ali obstajajo kakšne omejitve glede tovrstne gradnje. Razlikuje se od občine do občine.
V naši osnovni ponudbi imamo hiše pokrite z opečnato kritino. Ponudimo pa vam lahko tudi pokrivanje z skodlami ali zeleno streho.
Ker so stene iz brun preveč masivne in zato vzamejo preveč prostora, je praksa, da iz masivnih brun naredimo le nosilne stene hiše.
Za ostale stene se lahko uporabijo naslednji materiali:
V naših hišah so glavne inštalacije vedno speljane po notranjih stenah.
Po lesenih hlodih oz. brunah so speljane le vtičnice in stikala (žice).
Čeprav si tega morda ne mislite, so brunarice oz. masivne hiše iz hlodov ene najbolj požarno varnih stavb.
Naše hiše so v celoti iz masivnega lesa in tukaj ne gre za skeletno gradnjo. Zato se v požaru masivne lesene hiše zelo dobro obnašajo.
Hiše iz hlodov spadajo v potresno najvarnejše zgradbe. Les je izredno fleksibilen material in lahko prenese zelo velike obremenitve ne da bi počil. Če si zamislite drevo, ki je vpeto v zemljo le s koreninami in kako giblje v močnem vetru, nam hitro postane jasno o moči tega materiala.
Značilnost lesa je ta, da se s sušenjem krči. Posledično se tudi hiša poseda, zaradi sušenja brun, ker se izdelujejo iz svežih hlodov. Posedanje pri hiši se malce razlikuje glede na stran neba, postavitev hiše in velikost steklenih površin.
Vsaka brunarica se posede cca 10-15% od postavitve. Obdobje posedanja traja cca 6 let. Po tem obdobju lahko rečemo da se je brunarica umirila.
To da se hiša poseda ne zavira poteka izdelave hiše in vselitve vanjo, vendar je potrebno pri določenih fazah izdelave to upoštevati in te faze strokovno izvesti.
To da se hiša poseda ne zavira poteka izdelave hiše in vselitve vanjo, vendar je potrebno pri določenih fazah izdelave to upoštevati in te faze strokovno izvesti. Posamezne faze:
Hiša iz hlodov je sestavljena iz najmasivnejše lesene konstrukcije, zato že sama teža in masivnost preprečuje škripanje. Zagotavljamo vam, da pokanja lesa ob sušenju, v taki hiši ne boste slišali.
Zavedati se je potrebno, da je gradnja hiše iz hlodov ena najmanj spornih gradenj iz stališča ekologije. Za gradnjo se uporablja hlodovina, ki je obnovljiva. Hiša iz hlodov je 98% sestavljena iz naravnih razgradljivih materjalov. Za izgradnjo take hiše se uporabi minimalna količina strojnega dela in maksimalna količina ročnega dela.
Samo bivanje v takšni hiši pa je izredno zdravo še posebno za ljudi z težavami z alergijami in dihanjem.
Pri izbiri ogrevanja nimate v takšni hiši nobene omejitve. Stranke se trenutno največkrat odločajo za toplotno črpalko + talno gretje v kombinaciji s kaminom na drva v dnevni sobi (zaradi ambienta). Zavedati se je potrebno, da se naše hiše zelo hitro segrejejo in ne potrebujejo veliko za vzdrževanje temperature.
Značilnost lesa je ta, da se s sušenjem krči. Posledično se tudi hiša poseda, zaradi sušenja brun, ker se izdelujejo iz svežih hlodov. Posedanje pri hiši se malce razlikuje glede na stran neba, postavitev hiše in velikost steklenih površin.
Vsaka brunarica se posede cca 10-15% od postavitve. Obdobje posedanja traja cca 6 let. Po tem obdobju lahko rečemo da se je brunarica umirila.
To da se hiša poseda ne zavira poteka izdelave hiše in vselitve vanjo, vendar je potrebno pri določenih fazah izdelave to upoštevati in te faze strokovno izvesti.
To da se hiša poseda ne zavira poteka izdelave hiše in vselitve vanjo, vendar je potrebno pri določenih fazah izdelave to upoštevati in te faze strokovno izvesti. Posamezne faze:
Prah je v vsaki hiši. Vendar ima v hišah iz hlodov gibanje prahu drugačne zakonitosti kot v drugih hišah. Ker les ni statičen material, se prah bistveno manj giblje, kar ima za posledico da ljudje z težavami na dihalih praviloma nimajo več težav v taki hiši (oz. se jim težave omilijo)
Ljudje, ki jim je tovrstna gradnja všeč največkrat zastavijo vprašanje o ceni. Ker je pri nas vsaka hiša unikat zase je točno ceno težko opredeliti.
Lahko pa zagotovimo, da se cena lahko primerja s klasični skeletni gradnji iz naravnih materialov.
Ker gre za ročno izdelavo tudi se tudi cena giblje glede na zahtevnost objekta. Detajli ki največ pripomorejo k ceni: